Ostatnio dodane

Dieta i zespół post-polio

–  jeszcze jeden tekst dr. Richarda L. Bruno
o właściwym odżywianiu w PPS, fałszywych tropach i niskim poziomie cukru we krwi.

Nie mamy się czego bać?

–  dr Richard L. Bruno o podstawowych lękach, dotyczących niepełnosprawności oraz
o sposobach, w jakie można je pokonać.

Rehabilitacja ruchowa a PPS

Zespół post-polio nie jest schorzeniem, które wymaga ściśle określonych metod rehabilitacji ruchowej. Zespół ten cechuje szeroka gama objawów, do których dołączają się kolejne dolegliwości (...). Dlatego rehabilitacja musi być dobrana w sposób indywidualny, dostosowany do rozległości i ciężkości niedowładów/porażeń, aktualnych deficytów siły mięśniowej oraz schorzeń towarzyszących.

Problemy oddechowe u osób po polio

Osoby ze schorzeniami nerwowo-mięśniowymi, takimi jak post-polio, często wymagają wspomagania przy oddychaniu i to nie dlatego, że coś jest nie tak z płucami, ale ponieważ mięśnie oddechowe mogą być osłabione lub porażone, a ściany klatki piersiowej są sztywne i mało elastyczne.

Ważne artykuły

Stres psychiczny u osób po polio a PPS

Stres psychiczny jest drugą, co do częstotliwości występowania, przyczyną objawów Zespołu Post-Polio (PPS), który powoduje nadmierne znużenie u 61% , bóle mięśni u 51%, zaś osłabienie mięśni u 45% osób po polio.

Gospodarowanie siłami w PPS

Zmiana stylu życia może spowodować zmniejszenie objawów lub zatrzymanie rozwoju PPS. To jak na razie jedyna metoda, która daje dużą szansę na poprawę jakości życia osób po polio.

Zabiegi chirurgiczne a PPS

Wszyscy przedstawiciele służb medycznych powinni posiadać wiedzę dotyczącą uszkodzeń neurologicznych, wywołanych przez pierwotną infekcję wirusem polio, które po wielu latach powodują niepotrzebny dyskomfort, nadmierny ból fizyczny i czasami poważne komplikacje w trakcie zabiegów chirurgicznych.

Zagadnienia psychologiczne i relacje rodzinne u osób po polio
W jaki sposób zespół post polio wpływa na chorych i ich rodziny pod względem emocjonalnym i w zakresie stosunków międzyludzkich?