Zjazd EPU – Budapeszt 2024

Zjazd EUROPEJSKIEGO ZWIĄZKU POLIO

W dniu 25 maja 2024 odbyło się w Budapeszcie doroczne spotkanie Europejskiego Związku  Polio  (European Polio Union – EPU).
Polskie Stowarzyszenie POLIO+, które jest członkiem EPU od 2019 roku, reprezentowała już po raz trzeci Teresa Mąka, najbardziej mobilna Członkini naszego Zarządu. Konferencja odbywała się w hotelu Novotel nad Dunajem, naprzeciwko imponującego gmachu Parlamentu.

W konferencji uczestniczyło 22 przedstawicieli różnych organizacji zrzeszających „ofiary polio” (polio victims, wg używanego na spotkaniu określenia). Obradom przewodniczyli: David Mitchell  Przewodniczący EPU z Wielkiej Brytanii i Sekretarz EPU Stefan Grajcar ze Słowacji, który w ostatnich latach zajmuje się, m.in., stroną organizacyjną spotkań EPU.

Zebrani wysłuchali kilku prelekcji na tematy związane z post-polio.
– Cathleen Davies, doktorantka Wydziału Epidemiologii i Opieki Zdrowotnej Londyńskiego Uniwersytetu UCL,  wystąpiła z prezentacją pt. Ocena skali długoterminowych skutków polio. Mówiła o ryzyku wystąpienia zespołu post-polio w zależności od przebycia ostrej fazy zakażenia wirusem polio (całkowicie bezobjawowo, z lekkimi niespecyficznymi objawami (tzw. „poronne” polio), z porażeniami ustępującymi w przeciągu 10 dni oraz z porażeniami pozostającymi na stałe – co dotyczy ok. 1% chorych), a także o problemach ze zdiagnozowaniem PPS, zwłaszcza w grupie tych 99% pacjentów, u których polio nie pozostawiło trwałych porażeń.

– Frances Quinn i Kripen Dhrona z Brytyjskiego Stowarzyszenia Polio (British Polio Fellowship, BPF) przygotowali prezentację pt. Optymalna ścieżka kliniczna dla osób po polio (z uwzględnieniem późnych efektów polio i zespołu post-polio – PPS).

– Pierre Parrot, (Polio-France) zaprezentował Europejskie statystyki dotyczące osób po polio.

Michal Haindl, Czechy, w pracy Modelowanie przeżycia w następstwie choroby i zespołu post chorobowego konstruuje, m.in., model matematyczny szacujący liczbę żyjących osób po polio i zauważa analogie pomiędzy polio a COVID-19.

 

 – Erika Victoria Miszory – mówiła o badaniach nad jakością życia osób po polio na Węgrzech i przedstawiła centrum rehabilitacyjne Heviz Spa.

Podczas spotkania dokonano wyboru dwóch nowych członków Zarządu EPU (Board of Directors) na trzyletnią kadencję. Zostali nimi Pierre Parrot z Polio France i Michal Haindl profesor czeskiej Akademii Nauk i zarazem Wiceprzewodniczący Czeskiego Stowarzyszenia Polio. W sumie Zarząd EPU składa się w tej chwili z ośmiu dyrektorów, pochodzących z następujących krajów: Wielka Brytania (2), Francja, Niemcy, Irlandia(2), Czechy, Belgia.
Ponadto przyjęto sprawozdania (merytoryczne i finansowe) za 2023 rok oraz dokonano kilku zmian w statucie EPU.
Ciekawym punktem programu była jak zwykle osobista prezentacja uczestników tej konferencji, którzy opowiadali krótko o działalności w ich krajach organizacji zrzeszających osoby po polio.