AKADEMIA POST-POLIO im. „SYNAPTYKA”

Ostatnio dodane

 • Częste nieporozumienia dotyczące PPS

  Kilka błędnych opinii, przedstawianych wielokrotnie jako fakty, uniemożliwiających w codziennej praktyce prawidłową diagnozę zespołu post-polio.

   

 • Dieta i zespół post-polio

  –  jeszcze jeden tekst dr. Richarda L. Bruno o właściwym odżywianiu w PPS, fałszywych tropach i niskim poziomie cukru we krwi.

 • Nie mamy się czego bać?

  –  dr Richard L. Bruno o podstawowych lękach, dotyczących niepełnosprawności oraz o sposobach, w jakie można je pokonać.

 • Rehabilitacja ruchowa a PPS

  Zespół post-polio nie jest schorzeniem, które wymaga ściśle określonych metod rehabilitacji ruchowej. Zespół ten cechuje szeroka gama objawów, do których dołączają się kolejne dolegliwości (...). Dlatego rehabilitacja musi być dobrana w sposób indywidualny, dostosowany do rozległości i ciężkości niedowładów/porażeń, aktualnych deficytów siły mięśniowej oraz schorzeń towarzyszących.

 • Problemy oddechowe u osób po polio

  Osoby ze schorzeniami nerwowo-mięśniowymi, takimi jak post-polio, często wymagają wspomagania przy oddychaniu i to nie dlatego, że coś jest nie tak z płucami, ale ponieważ mięśnie oddechowe mogą być osłabione lub porażone, a ściany klatki piersiowej są sztywne i mało elastyczne.

Ważne artykuły

 • Stres psychiczny u osób po polio a PPS

  Stres psychiczny jest drugą, co do częstotliwości występowania, przyczyną objawów Zespołu Post-Polio (PPS), który powoduje nadmierne znużenie u 61% , bóle mięśni u 51%, zaś osłabienie mięśni u 45% osób po polio.

 • Gospodarowanie siłami w PPS

  Zmiana stylu życia może spowodować zmniejszenie objawów lub zatrzymanie rozwoju PPS. To jak na razie jedyna metoda, która daje dużą szansę na poprawę jakości życia osób po polio.

 • Zabiegi chirurgiczne a PPS

  Wszyscy przedstawiciele służb medycznych powinni posiadać wiedzę dotyczącą uszkodzeń neurologicznych, wywołanych przez pierwotną infekcję wirusem polio, które po wielu latach powodują niepotrzebny dyskomfort, nadmierny ból fizyczny i czasami poważne komplikacje w trakcie zabiegów chirurgicznych.

 • Zagadnienia psychologiczne i relacje rodzinne u osób po polio

  W jaki sposób zespół post polio wpływa na chorych i ich rodziny pod względem emocjonalnym i w zakresie stosunków międzyludzkich?

AKADEMIA POST-POLIO im. „SYNAPTYKA”

Dział ten przeznaczony jest dla osób zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy o zespole post-polio. Prezentowane artykuły przedstawiają inne, niż tylko medyczne, ale ważne dla osób po polio przejawy post-polio w ich życiu. Tłumaczenia i własne opracowania są kontynuacją projektu edukacyjnego, realizowanego w internetowej grupie wsparcia, a zapoczątkowanego serią artykułów pod wspólną nazwą – Listy do Przyjaciela PO POLIO. Zakładamy, że w ten sposób osoby po polio, uzyskując pełniejszy obraz przyczyn, późnych objawów polio, sposobów chronienia „ocalonych” po polio jednostek ruchowych i utrzymania sprawności ruchowej, będą mogły podejmować racjonalne, właściwe dla siebie decyzje życiowe. A wszystko to po to, żebyś – drogi przyjacielu polionauto – MÓGŁ robić rzeczy, które CHCESZ zrobić, wtedy KIEDY chcesz je zrobić.
Wyjaśnić jeszcze muszę skąd pochodzi imię naszej Akademii. SYNAPTYK, to nick naszego Przyjaciela Rysia, lekarza medycyny, którym posługiwał się na forum internetowym dla osób niepełnosprawnych, i pod którym zaczął przekazywać nam swoją wiedzę na temat post-polio. Gdy taka możliwość została zablokowana, przyjął z radością propozycję uczestniczenia w nowej formule kontaktowania się z małą wówczas jeszcze grupą zainteresowanych tym tematem. To dzięki niemu, jego wprost benedyktyńskiej pracy, dostaliśmy ogromny zasób aktualnej wiedzy o PPS, w sytuacji gdy w języku polskim były dostępne tylko nieliczne doniesienia. Dlatego postanowiliśmy uhonorować jego zaangażowanie poprzez nazwanie jego „imieniem” Akademii PPS, którą współtworzył. Był taką intelektualną SYNAPSĄ pomiędzy naszą niewiedzą a jego doskonałą orientacją w zagadnieniach PPS.
Tadeusz

LISTY DO PRZYJACIELA „PO POLIO”

„Listy do Przyjaciela po polio” powstały w 2008 roku, na początku istnienia grupy wsparcia „Klub pod szczęśliwą 13-tką”. Zostały napisane przez Ryszarda – „Synaptyka”, który sam doświadczył skutków polio i były pierwszym w jęz. polskim popularnym „wykładem” o polio i zespole post-polio.

zobacz

Artykuły o różnych aspektach Zespołu Post-Polio

autorstwa członków i sympatyków „Klubu”:

 opracowania i tłumaczenia:

Inne teksty

autorstwa członków „Klubu”:

opracowania i tłumaczenia:

Dr Maynard odpowiada

Dr nauk med. Frederic M. Maynard jest od wielu lat członkiem Zarządu działającego w Stanach Zjednoczonych stowarzyszenia Post-Polio Health International. Jako specjalista w zakresie rehabilitacji medycznej, znaczącą część swojej praktyki naukowej i klinicznej poświęcił specyficznym problemom osób po polio. Dr Maynard odpowiada na pytania zadawane przez czytelników kwartalnika „POST-POLIO HEALTH”.

zobacz

PROGRAM LIKWIDACJI STRESU

Dr R. L. Bruno – „Jak przestać być… PRZYNĘTĄ DLA WAMPIRA”
Jest to program likwidacji stresu, jako czynnika mającego bardzo negatywny wpływ na osoby, które obserwują u siebie objawy zespołu post-polio. Dr Bruno wychodzi z założenia, że tylko LIKWIDACJA stresu może przynieść pozytywne efekty, a nie wszelkie próby jego „oswajania”. Autor wykorzystał system myślowy buddyzmu do stworzenia programu zlikwidowania CIERPIENIA, związanego z naszym stanem zdrowia: bólem, słabością, rezygnacją i obniżeniem mobilności. Jest to kurs, który ma nas nauczyć życia bez „WAMPIRÓW”, które wysysają z nas wszelkie siły, nadmiernie wykorzystując nasze kompetencje i umiejętności. Bardzo często takiego WAMPIRA nosimy w sobie, słuchając powtarzanego nam do ucha: POWINIENEŚ, MUSISZ.

zobacz