O grupie wsparcia

„Klub pod szczęśliwą 13-tką” – internetowa grupa wsparcia osób po polio

Internetowa grupa wsparcia osób po polio – „Klub pod Szczęśliwą Trzynastką” stała się podstawą Polskiego Stowarzyszenia POLIO+.
To właśnie potrzeba znalezienia wsparcia od osób, które znalazły się w podobnej sytuacji zdrowotnej sprawiła, że grupa – początkowo – 13  osób, rozsianych po całej Polsce, nawiązała ze sobą kontakt wykorzystując do tego łącza internetowe. Internet i e-mail stały się naszymi „nóżkami” w dotarciu do siebie, do poznania się, zaakceptowania i zaprzyjaźnienia. Pamiętam, z jaką radością czekaliśmy na kolejne e-maile, na treści w nich zawarte, na pogodny i przyjacielski ich wydźwięk. W takiej atmosferze o wiele łatwiej przyjmowane były czasem „gorzkie pigułki” kolejnych informacji o post-polio, które nam przekazywał nasz przyjaciel Rysiek „Synaptyk”, też po polio. Było wielkie oczekiwanie poznania, zrozumienia co się dzieje w naszych organizmach, że tak szybko się męczymy, że odczuwamy ból prawie we wszystkich mięśniach, że brakuje nam siły, a te mięśnie, które mieliśmy „sprawne”, teraz odmawiają posłuszeństwa. To wszystko wywoływało silny niepokój, stres. I takie były narodziny Klubu pod Szczęśliwą Trzynastką i internetowej grupy wsparcia. Spotykamy się nadal w Internecie przesyłając do siebie e-maile, które równocześnie otrzymują wszyscy członkowie grupy. Taka jest techniczna strona funkcjonowania naszej małej społeczności polionautów. Rozmawiamy na różne tematy, dla których bodźcem często były i są kolejne artykuły (wykłady) umieszczane na naszej stronie, w tym na łamach naszej Akademii. Członkiem Grupy Wsparcia może zostać każda osoba po polio, która jest zainteresowana kontaktami z osobami o podobnym schorzeniu, która chce obdarzać swoją przyjaźnią, a zarazem chce sama jej doznawać.

Naszą główną ideą funkcjonowania jako grupy wsparcia, jest konstatacja, że każde spotkanie z drugim człowiekiem, do którego zbliża przeżywana podobna sytuacja życiowa, przeżywane podobnie silne emocje, trudności, może dać szansę na swoiste oczyszczenie swojej psychiki, może pozwolić na „wylanie” z siebie nagromadzonych męczących negatywnych napięć. Zamiast „kręcić się” wokół problemu nie widząc wyjścia, można znaleźć przysłowiowe światełko w tunelu, razem z bratnią duszą.

Tadeusz

Zachęcam do przeczytania znajdującego się na naszej stronie artykułu o grupach wsparcia .

 Kontakt z nami:  grupawsparcia@postpolio.lublin.pl

MARZEC 2018 –  JUBILEUSZ  –

 

MARZEC 2016 – nasze jubileuszowe życzenia zobacz

MARZEC 2014 – wirtualne spotkanie w 6. rocznicę powstania „Klubu pod szczęśliwą 13-tką” zobacz

5 lat "Klubu pod szczęśliwą 13-tką"

 

MARZEC 2013 – nasz mały JUBILEUSZ

 

WRZESIEŃ 2010 – teraz jest nas więcej…

"13-tka" '2010

PAMIĘCI  EWY

Chciałbym, żeby EWA wciąż była z nami w naszej działalności, żeby jej obecność wciąż przypominała nam, iż wartości człowieka nie mierzy się tylko mniej lub bardziej sprawnymi nogami, silnymi rękami, zdrowiem organizmu – ale tym, JAKIM JESTEŚ CZŁOWIEKIEM w takim zwykłym codziennym życiu, jak również w tych najtrudniejszych chwilach…
Tadeusz