AKADEMIA POST-POLIO im. „SYNAPTYKA”
Dział ten przeznaczony jest dla osób zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy o zespole post-polio. Prezentowane artykuły przedstawiają inne, niż tylko medyczne, ale ważne dla osób po polio przejawy post-polio w ich życiu. Tłumaczenia i własne opracowania są kontynuacją projektu edukacyjnego, realizowanego w internetowej grupie wsparcia, a zapoczątkowanego serią artykułów pod wspólną nazwą – Listy do Przyjaciela PO POLIO. Zakładamy, że w ten sposób osoby po polio, uzyskując pełniejszy obraz przyczyn, późnych objawów polio, sposobów chronienia „ocalonych” po polio jednostek ruchowych i utrzymania sprawności ruchowej, będą mogły podejmować racjonalne, właściwe dla siebie decyzje życiowe. A wszystko to po to, żebyś – drogi przyjacielu polionauto – MÓGŁ robić rzeczy, które CHCESZ zrobić, wtedy KIEDY chcesz je zrobić.
Wyjaśnić jeszcze muszę skąd pochodzi imię naszej Akademii. SYNAPTYK, to nick naszego Przyjaciela Rysia, lekarza medycyny, którym posługiwał się na forum internetowym dla osób niepełnosprawnych, i pod którym zaczął przekazywać nam swoją wiedzę na temat post-polio. Gdy taka możliwość została zablokowana, przyjął z radością propozycję uczestniczenia w nowej formule kontaktowania się z małą wówczas jeszcze grupą zainteresowanych tym tematem. To dzięki niemu, jego wprost benedyktyńskiej pracy, dostaliśmy ogromny zasób aktualnej wiedzy o PPS, w sytuacji gdy w języku polskim były dostępne tylko nieliczne doniesienia. Dlatego postanowiliśmy uhonorować jego zaangażowanie poprzez nazwanie jego „imieniem” Akademii PPS, którą współtworzył. Był taką intelektualną SYNAPSĄ pomiędzy naszą niewiedzą a jego doskonałą orientacją w zagadnieniach PPS.
Tadeusz
LISTY DO PRZYJACIELA „PO POLIO”
„Listy do Przyjaciela po polio” powstały w 2008 roku, na początku istnienia grupy wsparcia „Klub pod szczęśliwą 13-tką”. Zostały napisane przez Ryszarda – „Synaptyka”, który sam doświadczył skutków polio i były pierwszym w jęz. polskim popularnym „wykładem” o polio i zespole post-polio.
Artykuły o różnych aspektach Zespołu Post-Polio
autorstwa członków i sympatyków „Klubu”:
opracowania i tłumaczenia:
- O diecie w PPS
- Gospodarowanie siłami w PPS
- Stres psychiczny u osób po polio a PPS
- PPS a zmęczenie psychiczne
- Wpływ dzieciństwa na rozwój osobowości post-polio
- Stres i zachowania „Typu A” a PPS
- Wpływ post-polio na relacje rodzinne
- Zagadnienia psychologiczne i relacje rodzinne u osób po polio
- Nietolerancja zimna w PPS
- Osoby po polio a operacje
- Zabiegi chirurgiczne a PPS
- Zabiegi stomatologiczne a PPS
- Zaburzenia głosu i połykania w PPS
- Problemy oddechowe u osób po polio
Inne teksty
autorstwa członków „Klubu”:
opracowania i tłumaczenia:
Dr Maynard odpowiada
Dr nauk med. Frederic M. Maynard jest od wielu lat członkiem Zarządu działającego w Stanach Zjednoczonych stowarzyszenia Post-Polio Health International. Jako specjalista w zakresie rehabilitacji medycznej, znaczącą część swojej praktyki naukowej i klinicznej poświęcił specyficznym problemom osób po polio. Dr Maynard odpowiada na pytania zadawane przez czytelników kwartalnika „POST-POLIO HEALTH”.
PROGRAM LIKWIDACJI STRESU
Dr R. L. Bruno – „Jak przestać być… PRZYNĘTĄ DLA WAMPIRA”
Jest to program likwidacji stresu, jako czynnika mającego bardzo negatywny wpływ na osoby, które obserwują u siebie objawy zespołu post-polio. Dr Bruno wychodzi z założenia, że tylko LIKWIDACJA stresu może przynieść pozytywne efekty, a nie wszelkie próby jego „oswajania”. Autor wykorzystał system myślowy buddyzmu do stworzenia programu zlikwidowania CIERPIENIA, związanego z naszym stanem zdrowia: bólem, słabością, rezygnacją i obniżeniem mobilności. Jest to kurs, który ma nas nauczyć życia bez „WAMPIRÓW”, które wysysają z nas wszelkie siły, nadmiernie wykorzystując nasze kompetencje i umiejętności. Bardzo często takiego WAMPIRA nosimy w sobie, słuchając powtarzanego nam do ucha: POWINIENEŚ, MUSISZ.